Szukaj Pokaż menu

Gdyby portale internetowe były narkotykami lub używkami

102 861  
201   26  
Każdy dzień zaczynamy od szybkiej wizyty na naszej ulubionej stronie czy portalu społecznościowym. W ciągu dnia kilkukrotnie tam jeszcze zaglądamy, tak jakby wiedzeni narkotykowym głodem i silną potrzebą „zobaczenia co nowego doszło”. Porównanie internetowych portali do uzależniających substancji psychoaktywnych to wcale nie przesada - wygląda bowiem na to, że wszyscy jesteśmy ćpunami.

Parę symptomów, które wskazują na to, że twoja broda jest za długa

69 643  
129   21  
Tak, tak – „nie ma czegoś takiego jak zbyt długa broda”. Dopóki człowiek się o nią nie potknie i nie wyrżnie głową w krawężnik.

Telewizyjni kucharze. 7 osób, którym garnki kłaniają się w pas

118 849  
197   80  
Gotować każdy może - tak przynajmniej wynikałoby z mnożących się jak zatrucia po prywatce telewizyjnych programów kulinarnych, które opanowały już pasma o każdej porze. Na dzień dobry uczą nas, jak zrobić śniadanie, w czasie okołoobiadowym pokazują, jak obrać seler, a na dobranoc do blatów dopuszczają amatorów, by ku uciesze gawiedzi mieszać ich z błotem, bo niedostatecznie równo kroją cebulę. A oto siedmioro spośród najpopularniejszych aktorów tego teatru.

#1. Magdalena Gessler

Blond-królowa polskiej gastronomii osiedlowej i żywieniowa rewolucja TVN-u. Jeździ po całym kraju i straszy obsługę w knajpkach, w których obsługa już dawno wystraszyła gości. Ptaszki ćwierkają, że za skromne 100 tys. złotych (38 dla wielkiej kucharki, reszta dla stacji), Magdalena Gessler beszta wszystko i wszystkich nie przebierając w słowach, a następnie proponuje zmiany, które w 90% wypadków sprowadzają się do "nazwa ma być swojska, menu mniejsze, a dania regionalne". Rady dobre, ale czy warte "stówy"? Najwyraźniej reklama w TVN-ie wynagradza zdesperowanym restauratorom 40 minut telewizyjnej kompromitacji.

#2. Maciej Kuroń


Maciej Kuroń cieszył się wielką sławą, zanim przeklinanie na wizji stało się modne i zaczęło wystarczać do przykrycia braków umiejętności prowadzącego. Miał też jeszcze jedną zaletę - jako kucharz był wyjątkowo przekonujący. A to za sprawą swoich 150 kilogramów, które dowodziły obiektywnie, że Maciek lubił sobie zjeść. A przecież nigdy nie będzie dobrym kucharzem ktoś, kto nie lubi. Przez lata prowadził "Niebo w gębie", "Gotuj z Kuroniem" i inne programy, napisał szereg książek o polskiej kuchni. Jednak w 2008 roku waga Kuronia się zemściła - zmarł 25 grudnia na niewydolność krążeniową.

#3. Robert Makłowicz


Jak z gotowania uczynić widowisko? W dawnych czasach trzeba było mieć wiedzę i ciekawe rzeczy do powiedzenia. Czasy się zmieniły, ale nie zmienił się Robert Makłowicz. Jeden z najbardziej znanych polskich kucharzy i podróżników, prowadził przez lata "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza", a potem kontynuację - program "Makłowicz w podróży". Mówi w specyficzny sposób, cedząc pojedyncze słowa, tak że zanim dokończy zdanie, można zapomnieć jego początek. A mimo to konkuruje jak równy z równym z Krystyną Czubówną, czytającą na sąsiednim kanale o zwyczajach godowych meduzy.

#4. Gordon Ramsay


Podczas minutowego video o krojeniu cebuli potrafi piętnaście razy podskoczyć, zanim w ogóle zbliży się do cebuli. Miał być piłkarzem, ale doznał kontuzji. Gordon Ramsay porzucił więc Glasgow Rangers i zabrał się za ścielenie łóżek w technikum hotelarskim. Potem zajął się kuchnią, dzięki której zarabia dzisiaj ogromne pieniądze. Jest właścicielem restauracji wycenionej przez Michelin na 3 gwiazdki i trzydziestu kolejnych lokali. Ale więcej sławy przynoszą mu programy telewizyjne, w których rzuca mięsem (dosłownie i metaforycznie) w uczestników, a oni się cieszą. Prowadził też amerykański i brytyjski pierwowzór "Kuchennych rewolucji". W przeciwieństwie do polskich naśladowców, skupiających się głównie na małpowaniu wulgarnego języka, przynajmniej umie gotować.

#5. Jamie Oliver


W przeciwieństwie do wielu telewizyjnych kucharzy, Jamie Oliver od początku zamierzał gotować i swój plan konsekwentnie realizował. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, uczył się na Wyspach i we Francji, a potem zaczął jeździć po świecie i promować zdrowe żywienie. Aktywnie występował przeciwko tuczeniu dzieci fast foodami i - chcąc nie chcąc - zapoczątkował modę na programy kulinarne w stylu MTV - z szybko zmieniającymi się obrazkami, prostymi treściami i niewymagającymi zadaniami. O ile w przypadku Olivera ta formuła świetnie się sprawdziła, o tyle naśladowcy radzą sobie z nią gorzej. Gdyby ktoś chciał spróbować kuchni Jamie'ego, w Londynie prowadzi on restaurację "Fifteen".

#6. Nigella Lawson


Studiowała filologię średniowiecza, pracowała jako krytyk literacki... a potem zauważono jej ładną buzię i tak oto Nigella Lawson została telewizyjnym kucharzem. Czego wielu innych gotujących nie jest w stanie do końca zrozumieć. Jej pierwszy mąż zmarł na raka przełyku, drugi - milioner Charles Saatchi - próbował ją udusić. Przypadek? Ale bez zbędnych złośliwości. Nigella prowadzi programy kulinarne i "pisze" książki z przepisami. Recenzje bywają różne, ale większość prędzej czy później sprowadza się do jednego dogmatu: Nigella Lawson przy garnkach najlepiej... wygląda. Kobiety oglądają ją bez nadmiernej empatii. Mężczyźni - bez dźwięku. BTW tak właśnie wygląda nietypowa 54-letnia Angielka.

#7. Robert Sowa


Mimo że w telewizji spośród wymienionej siódemki jest go najmniej, w ostatnich tygodniach było o nim najgłośniej. A to za sprawą rzekomego światowego spisku kelnerów, którzy w prowadzonej przez niego restauracji "Sowa & Przyjaciele" zasadzili się na Bogu ducha winnych polityków, przy skromnych zakąskach debatujących o tym, jak poprawić los Polski. Robert Sowa momentalnie stał się najsłynniejszym kucharzem w kraju, a jego kulinarne popisy w Dzień Dobry TVN nabrały odtąd szczególnie pikantnego smaku.
197
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Parę symptomów, które wskazują na to, że twoja broda jest za długa
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 7 największych rzeczy, jakie kiedykolwiek skradziono
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Zatrzymane w kadrze XLVII
Przejdź do artykułu Oto do czego zdolne były kobiety w pogoni za pięknem

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą