21 485
2   11

Tym razem rok 1900 - Paryż.

Zajrzyj do środka...W cieniu

Te Igrzyska Olimpijskie zostały zorganizowane pomimo ogólnej obojętności jako że Paryżanie byli zaabsorbowani Wystawą Światową. Zawody były bardziej podobne do spotkania międzynarodowego niż do Igrzysk Olimpijskich.

Nieznany sportowiec
Wzorując się na nieznanym żołnierzu, olimpijczycy mieli swego własnego, nieznanego medalistę. W wioślarstwie, w dwójkach ze sternikiem, holenderski zespół zdobył złoto, wykorzystując 8- czy 9-letniego chłopca jako sternika. Został on wzięty w zastępstwie znanego sternika, którego uważano za zbyt ciężkiego. Po wyścigach niespodziewany mistrz olimpijski zniknął nie ujawniając swego nazwiska. W każdym razie pozostaje on bez wątpienia najmłodszym zawodnikiem w historii olimpiad i najmłodszym mistrzem.

Lepiej późno niż wcale
Ogrodnik w Klubie Wyścigowym Francji, Michel Theato, wygrał w maratonie, ale otrzymał nagrodę dopiero 12 lat później, kiedy uznano go za oficjalnego zwycięzcę.

Spóźniona nagroda

Zwycięzcy, którzy stali na podium, otrzymali medale dopiero w 1912 r. W 1900 wręczono im drobne prezenty jako rekompensatę: puchary, parasole,portfele.

Niebezpieczne okrążenie
Australijczyk Frederick Lane wygrał wyścig pływacki z przeszkodami. Przeszkody stanowiły łodzie, które musiano omijać płynąc pod nimi.

Pobożne życzenia
Zawody w skoku o tyczce miały odbyć się w niedzielę. Termin miał ulec zmianie, ponieważ Amerykanie chcieli uszanować niedzielę jako dzień odpoczynku. Organizatorzy jednak nie zmienili zdania i kilku Amerykanów opuściło stadion. Aby uspokoić "gości zza oceanu", termin następnych zawodów wyznaczono za kilka dni, chociaż poprawione podczas nich wyniki z niedzielnego spotkania nie były brane pod uwagę.

Prawdziwy kłopot
Wspaniałe drzewo stało na środku obszaru przeznaczonego dla kulomiotów i dyskoboli. Nikt nie spodziewał się wcześniej jakie to będzie miało znaczenie dla przebiegu zawodów.

Oglądany: 21485x | Komentarzy: 11 | Okejek: 2 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?