Szukaj Pokaż menu

Zatrzymane w kadrze CCXVII - alkoholizm kontra komunizm

99 207  
455   55  
W dzisiejszym odcinku zobaczycie Dalego i muzę jego, pokażemy wam, jak bawiły się dzieci przed erą internetu oraz młodego przywódcę Związku Radzieckiego.

#1. Lotniskowiec USS Constellation przepływa pod Mostem Brooklińskim, 1961 r.

Rzeczy przecięte na pół IV - sowiecki okręt podwodny

87 793  
344   76  
Dawno niczego nie przecinaliśmy na pół. Pora to zmienić i ponownie spojrzeć przekrojowo na różne rzeczy, a nawet zwierzęta i... ludzi.

#1. Karabinek M4 w wersji ASG

7 krótkich ciekawostek na temat popcornu

70 361  
220   54  
Popcorn stał się dla wielu ludzi nieodłącznym elementem wyjścia do kina. Ale w niektórych miejscach prażone ziarna kukurydzy jadło się na długo przed tym, jak wynaleziono kina.

#1.

Pod wpływem wysokiej temperatury ziarna kukurydzy „strzelają”, zmieniając się w ulubioną przekąskę ludzi na całym świecie. Co konkretnie kryje się za owym charakterystycznym „wystrzałem”? W wyniku ogrzewania wnętrze ziarna staje się żelem. Kiedy powłoka pęka, następuje gwałtowne ochłodzenie żelu, który jednocześnie rozszerza się i przyjmuje wymyślne postacie.

#2.


Ślady „pierwszego popcornu” odnaleziono na terenie dzisiejszego Meksyku. Naukowcy szacują, że pochodzą z około 3600 r. p.n.e. Światową popularność prażona kukurydza zyskała dopiero z czasem, a jednym z czynników, które się do tego wydatnie przyczyniły, była niewysoka cena. „Przekąska dla biednych” obrosła w sławę… a ceny w dzisiejszych kinach wskazują, że to wciąż przekąska, ale już na pewno nie dla biednych.

#3.


To prawda, ceny popcornu w amerykańskich kinach sięgają absurdalnie wysokiego pułapu. Jak zauważyli dziennikarze, w wielu przypadkach - po przeliczeniu na kilogramy - popcorn kosztuje więcej niż uchodzący za szczególnie wysokiej klasy stek filet mignon. Wyliczono, że kupując kukurydzę w kinie, przepłaca się aż 12-krotnie w stosunku do jej wartości.

#4.


Najpopularniejszy jest popcorn serwowany z solą i masłem, odpowiadającym - wespół oczywiście z kukurydzą - za charakterystyczny aromat przekąski. W Meksyku prażoną kukurydzę chętnie zajada się też sosem z papryczek jalapeño czy serem. W XIX wieku Amerykanie upodobali sobie jedzenie popcornu… na śniadanie, z mlekiem w wersji na słodko.

#5.



Jedzenie popcornu w kinie to temat tyleż popularny, co… kontrowersyjny! W 2011 roku na Łotwie jeden z widzów zastrzelił (!) drugiego za to, że ten… zbyt głośno jadł popcorn. I coś jest na rzeczy - w latach 20. w USA na pewien czas zakazano jedzenia kukurydzy podczas projekcji. Wszystko właśnie ze względu na irytujący dla postronnych odgłos „chrupania”.

#6.


Opracowano specjalne maszyny do prażenia kukurydzy, które zapewniają nie tylko odpowiednio wysoką temperaturę, ale też ciśnienie. Dzięki temu ostatniemu żadne z ziaren nie może „wystrzelić”, dopóki nie zostanie zwolniona odpowiednia blokada. Dzięki temu można w efektowny sposób przygotować wszystkie ziarna jednocześnie, zamiast czekać aż co kilka sekund rozerwą się kolejne ziarna.

#7.


Oczywiście przygotowanie popcornu wcale nie wymaga żadnej wielkiej filozofii ani szczególnie wymyślnych urządzeń. Wystarczy kuchenka mikrofalowa, papierowa torba i zwyczajne ziarna kukurydzy. Producenci sklepowego popcornu zwykli twierdzić, że torba, w której sprzedają swoje ziarna, jest odpowiednio przygotowana, wzmocniona i wykonana z takich materiałów, by lepiej rozprowadzać ciepło. Cóż, prawda jest taka, że dowolna, zamknięta papierowa torba sprawdza się równie doskonale - a kosztuje znacznie mniej.

Źródła:
1, 2, 3, 4
220
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rzeczy przecięte na pół IV - sowiecki okręt podwodny
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Życie z chorobą psychiczną – S jak Szpital, część II
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą